VEGETABLES:

1 Broad Beans  1J Cooke 2 L Lister  3 F Pickard;

2 Runner Beans  1 M Robinson  2 A Robinson  3 M Harding;

3 Dwarf & Climbing Beans  1 A Robinson  2  M Robinson  3 J Cooke;

4 Longest Runner Bean  1 F Pickard  2 M Harding  3 L Lister;

5 Peas  1 D Park  2 J Walbank  3 R Fisher;

6 Carrots  1 M Harding  2 R Appleyard;

7 Red Cabbage  1 Add Primary School  2 J Cooke;

8 Green Cabbage  1 G Thompson  2 R Appleyard; 3 Add PS;

10 Courgettes  1 R Porter  2 M Cross,  3 E Scull;

11 Cucumber 1 J Walbank  2 J Cooke  3 R Appleyard;

12 Lettuce 1 S Farley  2 F Pickard  3 L Lister;

13 Marrow  1 P Hindle  2 J Cooke  3 D Park;

14 Onions max 250gms  1 J Cooke  2 J Walbank 3 Add PS;

15 Onions min 250gms  1 J Cooke  2 R Porter;  3 Add PS

17 Shallots  1 J Walbank  2 R Porter  3 J Cooke;

18 Leeks  1 J Walbank  2 Add PS  ;

19 Potatoes white  1 J Walbank  2 J Cooke  3 R Appleyard;

20 Potatoes coloured  1 J Cooke  2 J Cooke  3 Add PS;

22 Tomatoes  1 R Appleyard  2 R Appleyard  3 J Walbank;

23 Tomatoes cherry  1 R Porter  2 R Fisher  3 H Edwards;

24 Turnip  1 D Park  2 J Acomb;

25 Beetroot  1 S Farley  2 Dr Uberg  3 Add PS;

26 Heaviest Marrow  1 D Park;

27 Rhubarb  1 E Scull  2 D Park  3 L Lister;

28 1 Vegetable + 1 Flower  M Harding  2 R Appleyard  3 R Porter;

29 Other vegetable  1 S Farley  2 J Walbank 3 J Cooke;

30 Vegetable collection  1 J Cooke  2 G Thompson;

32 Disasters  1 E Scull  2 Add PS  3 L Lister;

33 Dessert apples  1 P Hindle  2 S Farley  3 P Hindle;

34 Cooking apples  1 A Saunders  2 J Acomb  3 D Adams;

35 Hard fruits  1 S Tomlinson  ;

36 Raspberries  1 J Cooke;

38 Stringed fruit  1 R Appleyard;

39 Other soft fruits  1 M Young;

FLOWERS:

40 Fuchsia in pot  1 A Saunders;

41 Five Dahlias same variety  1 M Porter  2 J Cooke  3 Southfield HGG;

42 Five Dahlias any varieties  1 Southfield HGG  2 M Porter  3 J Cooke;

43 9 Sweet Peas  1 W Preston  2 M Porter  3 R Appleyard;

44 5 Sweet Peas  1 W Preston  2 W Preston  3 M Porter;

46 HT scented rose  1 M Jarrett  2 M Jarrett  3 M Harding;

47 3 Roses  1 M Jarrett;

48 Three rose stems  1 M Tetley  2 M Tetley  3 M Jarrett;

51 Annuals  1 C Hindle  2 A Saunders  3 J Cooke;

52 Perennials  1 M Porter  2 P Atkinson 3 J Tomlinson;

55 Flowering pot plant  1 M Goodwin  2 C Hollings  3 C Hollings;

56 Foliage plant  1 C Hollings  2 S Appleyard;

57 Specimen plant  1 J Acomb;

58 Mixed flower stems  1 P Atkinson  2 J Tomlinson  3 S Appleyard;

59 Herb in pot  1 J Acomb  2 J Acomb;

60 Mixed herbs  1 J Acomb  2 M Harding  3 M Smith;

FLORAL ART: 

61  Hand Tied  1 N Smith  2 nil  3 N Smith;

62 Arrangement in unusual container 1 A Powell  2 N Smith  3 N Smith;

63 Brexit  1 A Powell   2 J Carpenter;

64 Miniatures  1 N Smith  2 M Smith  3 S Ross;

65 Novice class  1 R Smith  2 R Smith

JAMS & PRESERVES:

68 Jam  1 D Park  2 M Cross  3 J Tomlinson;

69 Lemon curd  1 C Hindle  2 M Young  3  M Cross;

70 Jelly preserve  1 C Hindle  2 M Harding  3 J Tomlinson;

71 Marmalade  1 E Powell  2 J Tomlinson;

72 Chutney  1 J Tomlinson;

BAKING:

73 Loaf  1 A Saunders  2 R Appleyard  3 P Atkinson;

74 Four muffins  1 A Scull  2 E Scull  3 E Powell;

75 Fruit scones  1 A Saunders  2 J Tomlinson  3 C Pickard;

76 Chocolate item  1 S Appleyard  2 R Appleyard  3 S Crossley-Smith;

77 Savoury tart  1 M Goodwin  2 E Powell  3 E Scull;

78 Favourite cake  1 J Acomb  2 M Young  3 E Powell;

79 Victoria sandwich  1 E Powell  2 M Tetley  3 M Goodwin;

80 Traybake  1 E Powell  2 E Scull  3 M Young;

HANDICRAFTS: 

81 Knitted clothing  1 S Ross  2 C Forrest  3 M Harding;

82 Knitted item other  1 P Crossley-Smith  2 M Harding  3 S Ross;

83 Embroidery & Cross stitch  1 M Harding  2 R Appleyard  3 E Fielding;

84 Tapestry  1 M Harding  2 J Tomlinson  3 M Harding;

85 Handmade cards  1 A Powell  2 E Fielding  3 M Harding;

86 Other crafts  1 W Green  2 L Lister  3 C Smith.

PHOTOGRAPHY: 

87  ‘Single Bloom’ 1 S Ross  2 M Cross  3 R Porter;

88  ‘Rural Vista’    1 S Ross  2 R Porter  3 M Jarrett;

CHILDRENS: 

89 Year 5/6  1 Sammy Maxwell  2 Archie Smith  3 Oliver Taylor-Sheels;

90 Year 3/4  1 Annie Truluck  2 Kate Devane  3 Teddy Chambers-Tree;

91 Years 1/2  1 Rupert Smith  2 Jasmine Hancock  3 Eddie Agar;

TROPHIES: 

Parish Council

Allotment Plate for Best Overall Allotment to R Porter,

Parish Council Cup for Best Commercial Frontage to Old Station Fisheries;

Best Garden to High House Mews

Addingham Garden Friends

R V Trophy for best hanging basket to A Haggas;

AA&GA Society  –

Henderson Cup for Best in Vegetables to R Appleyard,

Hadley Cup for Best Vegetable Collection to J Cooke,

Peter Hindle Cup for Most vegetable points to J Cooke,

Association Fruit Cup for Best in Fruit  to P Hindle,

Ridley Cup for Best in Flowers to C Hollings,

Arthur Flint Salver for Best in Dahlias to Southfield HGG,

Pat Mc Shee Rose Bowl for Best in Roses to M Jarrett,

Tom Lancaster Salver for Best in Sweet Peas to W Preston,

Roy Ryder Salver for Best in House Plants to C Hollings,

Jubilee Rose Bowl for Best in Floral Art to A Powell,

John Carrol Salver for Best Hand-tied Bouquet to N Smith,

Children’s Cup for Best in Children’s Section to Annie Truluck,

Society Trophy for Best in Homecraft  to W Green,

Chairman’s Cup for Most Points in Homecraft jointly to E Powell and M Harding,

Elisabeth Powell Photographic Trophy to S Ross,  and the

Fleece Cup for Most Points in Show to J Cooke.

 

Addingham AGA
MENU